Graffovo kvarteto patří mezi přední české soubory střední generace a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů.     Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se za dob jeho studií podíleli členové Janáčkova kvarteta (zvláště Prof. Adolf Sýkora), zásadním způsobem soubor umělecky ovlivnil Prof. Jerry Horner(člen slavného amerického Fine Arts Quartet), se kterým kvarteto spolupracovalo v letech 2006 až 2017. Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

    Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů a na mnoha významných hudebních festivalech, v poslední době například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Kvarteto rovněž uvedlo celou řadu světových premiér děl významných skladatelů (Bohuslav Martinů, André Previn, Werner Schulze, Jiří Pavlica, Milan Slimáček, Miloš Štědroň ad.)


Copyright © 2002-2020 GRAFFE QUARTET BRNO; Aktualizováno:leden 2020

Nepřehlédněte...

Cyklus VOX IMAGINIS

Srdečně zveme na koncerty hudebního cyklu VOX IMAGINIS 2019/2020 v Brně.
Těšíme se na Vás!!!
Program:ZDE

GK na TV NOESledujte on-line rozhovor s primáriem GK. Sledujte ZDE

"Nahrávka měsíce"CD "Úsvit české moderny" získalo na prestižním britském portálu MUSICWEB INTERNATIONAL ocenění "nahrávka měsíce". Další informace ZDE

GK v Opusu MusicumV hudební revue Opus Musicum vyšel článek o GK. Čtěte ZDE

Rozhovor v HarmoniiPřečtěte si rozhovor s primáriem GK v časopisu Harmonie. Čtěte ZDE

GK na ČTSledujte on-line rozhovor s primáriem GK na ČT 24. Sledujte ZDE


Archiv aktualit ZDE